• temedtechnologies

מכירת חפיסות סיגריות אחידות - מה עושים?

החמרת הרגולציה על מכירת מוצרי טבק מתרחבת ברחבי העולם והתקנות החדשות מגיעות גם לישראל. איך מנהלים מלאי, הזמנות ומספקים ללקוח את המוצר הנכון במצב שכל החפיסות זהות?

איסור הצגת מוצרי טבק בנקודות המכירה אינו דבר חדש, אולם בשנים האחרונות מתרבות המדינות המאמצות רגולציה מחמירה יותר ומחייבות מעבר לחפיסות אחידות, בצבע חום וללא שימוש בסימנים מסחריים. ההבדל בין המוצרים הוא שם המוצר המודפס באותו גופן וגודל על גבי החפיסה. לאחרונה אומצה הרגולציה המחמירה הזו גם בישראל והיא עתידה להיכנס לתוקף בתחילת 2020.


חפיסות סיגריות אחידות באנגליה

קמעונאים באירופה מספרים כי המעבר לחפיסות אחידות מצריך מאמץ רב במכירת הקטגוריה. תהליך המכירה מלווה בלא מעט טעויות ותפעול הקטגוריה בדרך המסורתית נעשה מסובך ויקר, מקשה על עבודת הצוות, מגדיל את זמן הטיפול בלקוח, מיצר תורים וחוסר שביעות רצון בקרב הלקוחות.


טעויות בתהליכי המכירה, ההזמנה וניהול המלאי הן דבר נפוץ ויש להן השלכות כספיות עבור הקמעונאי. למשל לקוח נכנס וביקש מרלבורו גולד, המוכר טעה ונתן לו מרלבורו רד, הלקוח גילה את הטעות לאחר שפתח את החפיסה והדליק את הסיגריה הראשונה, עכשיו הלקוח חוזר ודורש את המוצר שביקש מלכתחילה. מה עושים? מאבדים את הלקוח או סופגים?


פתרון טכנולוגי

קטגורית מוצרי הטבק והעישון חשובה מאוד כיוון שהיא מכניסה לקוחות לחנות שרוכשים מוצרים נוספים ולא בקלות מוותרים עליה. על מנת לשמור על המכירות והרווחיות של הקטגוריה קמעונאים רבים מאמצים פתרונות טכנולוגים המסייעים להם לעמוד בתקנות החדשות ולהימנע מטעויות ובעיות תפעוליות הנובעות מהן. מערכת SELECT & COLLECT היא הפתרון המוביל מאחר והיא נותנת מענה לכלל המוצרים בקטגוריה כולל טבק לגלגול וסיגריות אלקטרוניות, מונעת טעויות, מפשטת את תהליך ההזמנה והמכירה ומאפשרת בקרת מלאי בזמן אמת. בנוסף, המערכת גם מונעת גנבות ומאפשרת מכירה של מוצרים נוספים.

ניסיון הרשתות עם המערכת

רשתות קמעונאיות כמו COOP MEGA, עושה שימוש במערכת SELECT & COLLECT למכירת טבק ומוצרים נוספים כבר מספר שנים. לאחר המעבר לחפיסות אחידות הם מדגישים כי המערכת מתגברת בקלות על הבעיות הנובעות מהרגולציה, שכן כל המוצרים מאוחסנים במתקן ולא ניתנים להצגה, והתוכנה מבטיחה כי אין טעויות או עיכובים בתהליך המכירה של מוצרי טבק אפילו שקשה להבדיל בין המותגים השונים.

"עם SELECT&COLLECT כאשר המוצרים מאוחסנים בבטחה במתקן, יש לנו שליטה מלאה על מכירת סיגריות ומוצרים אחרים. אנחנו לא צריכים להשקיע זמן מיותר בחיפוש אחר המוצרים הנכונים באזור הקופות, ועם החקיקה החדשה על טבק, התרומה של המערכת גדולה עוד יותר"Nida Tharaldsen at Coop Mega Vinderen, Oslo


מלאי בכל קופה או נקודת אחסון אחת

נוסף על הקושי בתהליך המכירה גם ניהול ובקרת המלאי הפכו להיות ארוכים ומייגעים. המעבר לחפיסות אחידות הביא לא מעט קמעונאים ורשתות לעבור לפתרון אחסון במקום אחד לעומת מצב בו מלאי מוצרי הטבק נמצא בכל קופה. עם הפתרון שמציעה מערכת SELECT & COLLECT כל מוצרי הטבק זמינים בכל קופה אך נאספים ממקום אחד ביציאה מהחנות, מה שמצמצם משמעותית את מלאי החנות ואת זמן הטיפול בלקוח. בנוסף, הלקוח יודע מיד האם המוצר זמין במלאי ונחסכת ממנו המתנה מיותרת.

חווית הקניה

נתונים המבוססים על למעלה מ 6,000 חנויות באירופה בהן מותקנת המערכת, מצביעים על כך כי הפתרון של SELECT&COLLECT מקצר את זמן הטיפול בלקוח הרוכש מוצרי טבק ב 20-60 שניות. בחנויות אחרות בהן המוצרים נרכשים בקופה הראשית, נחסכת המתנה נוספת עבור הלקוח וזהו הבדל משמעותי גם עבור צוות החנות. כתוצאה מכך חווית הקניה משתפרת, ניכר גידול במכר (גם של מוצרים אחרים) בהשוואה לנקודות מכירה שממשיכים למכור בדרך המסורתית.

הזדמנות להכניס טכנולוגיה לחנות

הרגולציה החדשה אינה חייבת לפגוע במכירות, חווית הלקוח והשליטה במלאי. ניתן להתאים את תהליכי המכירה של מוצרי טבק לרגולציה המחמירה בהצלחה באמצעות מערכת SELECT&COLLECT. יתרה מכך, כיוון שהמערכת נותנת פתרון במקביל גם למוצרים יקרים אחרים כגון סכיני גילוח, מוצרי קוסמטיקה, פארם, תוספי תזונה ועוד, זוהי הזדמנות לשיפור היעילות התפעולית, מניעת גנבות, פירוק הארונות וריווח אזור הקופות והגדלת המכר. בנוסף, את כל המוצרים הנמכרים באמצעות המערכת ניתן להציע למכירה גם בקופות בשירות עצמי כולל מוצרי טבק עם בקרת גיל מתאימה בדומה למכירת אלכוהול.

לפרטים נוספים

© 2019 by Temed Technologies